Skip to main content

Migrena

Kod ICD-11: 8A80

Nazwa jednostki chorobowej ICD-11 PL: migrena

Nazwa jednostki chorobowej ICD-11 EN: migraine
Pierwotny ból głowy, występujący w większości przypadków epizodyczne. Trwające od 4 do 72 godzin napady charakteryzują się umiarkowanym lub silnym bólem głowy. Towarzyszą mu zwykle nudności, wymioty, światłowstręt i fonofobia. Czasami są poprzedzone krótkotrwałą aurą jednostronnych, w pełni odwracalnych objawów wzrokowych, czuciowych lub innych ze strony ośrodkowego układu nerwowego. W niewielkiej mniejszości przypadków ból głowy, ale niekoniecznie towarzyszące mu objawy, staje się bardzo częsty, z utratą cech epizodyczności.
Migreny często występują rodzinnie. Średnio u czterech na pięć osób cierpiących na migrenę występuje ona w rodzinie. Jeśli jedno z rodziców cierpi na migreny, prawdopodobieństwo ich wystąpienia u dziecka wynosi 50%. Jeśli migreny występowały u obojga rodziców, ryzyko wzrasta do 75%. Również w tym przypadku aż 80% osób cierpiących na migrenę ma krewnego pierwszego stopnia z tą chorobą.

GŁÓWNE OBJAWY

 • Nawracający silny ból głowy

  Najczęściej obejmuje jedną stronę głowy, ma charakter pulsujący i nasila się przy najmniejszej aktywności fizycznej. Również częsta jest nadwrażliwość na światło i dźwięk.
 • Aura

  Często migrenowy ból głowy jest poprzedzony objawami neurologicznymi, które nazywamy aurą migrenową. Są one odwracalne i najczęściej występują przed pojawieniem się bólu głowy lub na samym jego początku. Do najczęstszych objawów aury zaliczamy: zaburzenia widzenia (np. mroczki, błyski, świeczce punkty, czy migoczący półksiężyc), drętwienie twarzy lub kończyn, zawroty głowy oraz zaburzenia mowy. Aura występuję u około 30% chorych na migrenę.
 • Powtarzalny przebieg

  Ból głowy rozwija się dość szybko i osiąga maksimum najczęściej w czasie dwóch pierwszych godzin. Może trwać od 4 do 72 godzin.
 • Objawy ponapadowe

  Objawy utrzymujące się po ustąpieniu bólu głowy. Najczęściej jest to uczucie zmęczenia, pogorszenie sprawności intelektualnej i senność.