Skip to main content

Zespół lęku uogólnionego

Kod ICD-11: 6B00

Nazwa zwyczajowa: zespół lęku uogólnionego

Nazwa jednostki chorobowej ICD-11 PL: zaburzenie lękowe uogólnione

Nazwa jednostki chorobowej ICD-11 EN: generalised anxiety disorder
Zaburzenie lękowe uogólnione charakteryzuje się wyraźnymi objawami lęku, które utrzymują się przez co najmniej kilka miesięcy, przez większą liczbę dni niż zwykle, i przejawiają się albo ogólnym lękiem (tzn. "lękiem swobodnym"), albo nadmiernym zamartwianiem się skoncentrowanym na wielu codziennych wydarzeniach, najczęściej dotyczących rodziny, zdrowia, finansów, szkoły lub pracy, wraz z dodatkowymi objawami, takimi jak napięcie mięśniowe lub niepokój ruchowy, nadmierna aktywność autonomicznego układu współczulnego, subiektywne odczucie zdenerwowania, trudności z utrzymaniem koncentracji, drażliwość lub zaburzenia snu. Objawy powodują znaczny niepokój lub znaczne upośledzenie funkcjonowania w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym, edukacyjnym, zawodowym lub w innych ważnych obszarach funkcjonowania. Objawy nie są przejawem innego stanu zdrowia i nie wynikają z wpływu substancji lub leków na ośrodkowy układ nerwowy.

OBJAWY LĘKU UOGÓLNIONEGO

 • Ogólna bojaźliwość

  Ogólna bojaźliwość, która nie jest ograniczona do żadnych szczególnych okoliczności środowiskowych.
 • Nadmierne zamartwianie się

  "Lękliwe oczekiwanie" z powodu negatywnych wydarzeń w wielu różnych aspektach codziennego życia np. praca, finanse, zdrowie, rodzina.
 • Objawy somatyczne

  Napięcie mięśniowe lub niepokój ruchowy. Nadaktywność autonomicznego układu współczulnego, o czym świadczą częste objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności i/lub dyskomfort w jamie brzusznej, kołatanie serca, pocenie się, drżenie, dreszcze i/lub suchość w ustach.
 • Stałe poczucie niepokoju

  Subiektywne odczucie nerwowości, niepokoju lub bycia "na krawędzi", oczekiwanie, że stanie się "coś złego".
 • Trudności z koncentracją

  Kłopoty z utrzymaniem skupienia na pracy, obowiązkach, rozmowie i wszystkich wykonywanych czynnościach. Wpływa to negatywnie na pamięć i możliwości uczenia się.
 • Zaburzenia snu

  Trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu, niespokojny, niesatysfakcjonujący sen.