Skip to main content
Wlewy z ketaminy - poznaj naszą nową ofertę:
Leczenie depresji lekoopornej
za pomocą ketaminy podawanej dożylnie

Trichotillomania

Trichotillomania charakteryzuje się powtarzającym się wyrywaniem włosów prowadzącym do znacznej utraty włosów, któremu towarzyszą bezskuteczne próby zmniejszenia lub zaprzestania tego zachowania. Włosy mogą być wyrywane z każdej części ciała, w której rosną włosy, ale najczęstsze miejsca to skóra głowy, brwi i powieki. Wyrywanie włosów może występować w krótkich epizodach rozrzuconych w ciągu dnia lub w rzadszych, ale bardziej długotrwałych okresach. Objawy powodują znaczny niepokój lub znaczne upośledzenie funkcjonowania w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym, edukacyjnym, zawodowym lub w innych ważnych obszarach funkcjonowania.

Trichotillomania często współwystępuje również z objawami depresji i lęku, zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym i innymi zachowaniami powtarzalnymi skoncentrowanymi na ciele (np. obgryzanie paznokci).

OBJAWY TRICHOTILLOMANII

 • Nawracające wyrywanie włosów

  Wyrywanie włosów może wystąpić w każdej części ciała, w której rosną włosy. Jednak najczęstsze miejsca to skóra głowy, brwi i powieki. Rzadziej opisywane są okolice pachowe, twarzowe, łonowe i okołoodbytnicze. Wzorce utraty włosów są zmienne - w niektórych miejscach występuje całkowite wyłysienie, a w innych przerzedzenie gęstości włosów.
 • Uczucie znacznego dyskomfortu

  Objawy powodują znaczny dystres lub znaczne upośledzenie funkcjonowania w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym, edukacyjnym, zawodowym lub w innych ważnych obszarach funkcjonowania.
 • Znaczna utrata włosów w wyniku zachowań związanych z ciągnięciem.

  Osoby z Trichotillomanią mogą wyrywać włosy w sposób rozproszony (np. wyrywając pojedyncze włosy z całego miejsca), tak że utrata włosów może nie być wyraźnie widoczna. Osoby mogą też próbować ukryć lub zakamuflować utratę włosów (np. stosując makijaż, chusty lub peruki).
 • Bezskuteczne próby zaprzestania.

  Najczęściej osoby chorujące na trichotillomanię relacjonują liczne, bezskuteczne próby zaprzestania lub ograniczenia wyrywania włosów.
 • Rytuały związane z włosami

  Trichotillomania często objawia się rytuałami związanymi z włosami, takimi jak wizualne lub dotykowe badanie włosów lub ustne manipulowanie włosami po ich wyrwaniu. U osób, które często połykają lub jedzą wyrwane włosy (trichofagia), mogą wystąpić poważne, a nawet zagrażające życiu objawy żołądkowo-jelitowe, zależnie od ilości spożytych włosów.
 • Poczucie utraty kontroli lub wstydu

  Wyrywanie włosów wiąże się z wieloma opisywanymi efektami, takimi jak regulacja afektu i pobudzenia, redukcja napięcia i odczuwanie przyjemności, co prawdopodobnie wzmacnia te zachowania. Jednak w następstwie wyrywania włosów wiele osób zgłasza różne negatywne stany afektywne, takie jak poczucie utraty kontroli lub wstydu. Osoby cierpiące na trichotillomanię zgłaszają różny stopień świadomości swoich zachowań związanych z wyrywaniem włosów.

METODY LECZENIA TRICHOTILLOMANII

PRZEZCZASZKOWA STYMULACJA MAGNETYCZNA - TMS

Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS) jest nieinwazyjną techniką, która wykorzystuje pole magnetyczne do stymulacji mózgu. Wykazano, że TMS jest skuteczną i bezpieczną metodą leczenia różnych zaburzeń psychicznych i neurologicznych, w tym m.in. lekoopornej depresji, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego wraz z jego spektrum (zbieractwo, hipochondria, trichotillomania), bezsenności czy migren.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o metodzie TMS, kliknij przycisk „dowiedz się więcej” lub zgłoś się na konsultację kwalifikacyjną do specjalisty doświadczonego w leczeniu metodą przezczaszkowej stymulacji magnetycznej.