Skip to main content
Wlewy z ketaminy - poznaj naszą nową ofertę:
Leczenie depresji lekoopornej
za pomocą ketaminy podawanej dożylnie

FIBROMIALGIA

objawy, nowoczesne metody leczenia,
przezczaszkowa stymulacja magnetyczna TMS

Kod ICD-11: MG30.01

Nazwa jednostki ICD-11 PL: Fibromialgia

Nazwa jednostki ICD-11 EN: Chronic widespread pain, fibromyalgia syndrome
Fibromialgia jest stanem, który powoduje ból odczuwany na całym ciele, problemy ze snem, zmęczenie, uczucie sztywności oraz niepokoju. Osoby z fibromialgią są bardziej wrażliwe na ból niż osoby bez fibromialgii. Fibromialgia dotyka około 2% dorosłej populacji. Bezpośrednia przyczyna fibromialgii nie jest znana. Chociaż obecnie nie ma lekarstwa na fibromialgię, jednak istnieją nowoczesne metody redukcji nasilenia odczuwanego bólu. Należy do nich stosowanie niektórych leków przeciwdepresyjnych oraz przezczaszkowa stymulacja magnetyczna TMS. W celu potencjalizacji efektu metody te mogą być stosowane równocześnie. Udowodniono również, że terapia behawioralno-poznawcza (CBT) oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne mogą przynieść wymierne korzyści.

OBJAWY FIBROMIALGII

  • Roległy ból

    Głównym objawem fibromialgii jest rozległy, niezlokalizowany ból. Może on być odczuwany na całym ciele, ale może być też bardziej nasilony w określonych miejscach, takich jak plecy czy kark. Ból najczęściej ma charakter ciągły, chociaż może również zmieniać się falowo. Ból może być odczuwany jako
    Ból ostry, kłujący lub jako uczucie pieczenia.
  • Zwiększona wrażliwość

    Fibromialgia często sprawia, że zwiększa się wrażliwość na ból, co w skrajnych przypadkach może powodować uczucie bólu przy delikatnym dotyku. Ból może również trwać znacznie dłużej niż normalnie przy drobnych urazach. Pacjent może też doświadczać zwiększonej wrażliwości na takie czynniki jak dym, niektóre pokarmy czy jasne światło.
  • Uczucie sztywności

    Fibromialgia może powodować uczucie sztywności. Może być ona najbardziej dotkliwa po przebywaniu w tej samej pozycji przez dłuższy czas, na przykład rano po obudzeniu się. Mogą również pojawić się skurcze mięśni.
  • Uczucie zmęczenia

    Fibromialgia może powodować uczucie skrajnego zmęczenia. Może ono mieć różne nasilenie, od lekkiego aż do wyczerpania przypominającego odczucia podczas infekcji wirusowych. Silne zmęczenie może pojawić się nagle.
  • Nieregenerujący sen

    Sen często jest odczuwany jako nieregenerujący, pomimo odpowiedniej jego długości i warunków.
  • Problemy poznawcze

    Problemy poznawcze w fibromialgii mogą obejmować: utrudnione zapamiętywanie i uczenie się nowych rzeczy, zaburzenia uwagi i koncentracji spowolnienie toku wypowiedzi.

METODY LECZENIA FIBROMIALGII

PRZEZCZASZKOWA STYMULACJA MAGNETYCZNA - TMS

Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS) jest nieinwazyjną techniką, która wykorzystuje pole magnetyczne do stymulacji mózgu. Wykazano, że TMS jest skuteczną i bezpieczną metodą leczenia różnych zaburzeń psychicznych i neurologicznych, w tym m.in. lekoopornej depresji, nerwicy natręctw, bezsenności czy migren. W ostatnich latach wiele badań klinicznych wskazuje, że TMS skutecznie redukuje objawy fibromialgii takie jak ból, zmęczenie i trudności ze snem. U uczestników leczonych metodą TMS, następowała również poprawa w zakresie nastroju i jakości życia. Wyniki te potwierdzają, że TMS jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia fibromialgii.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o metodzie TMS, kliknij przycisk „dowiedz się więcej” lub zgłoś się na konsultację kwalifikacyjną do specjalisty doświadczonego w leczeniu metodą przezczaszkowej stymulacji magnetycznej.