Skip to main content
Wlewy z ketaminy - poznaj naszą nową ofertę:
Leczenie depresji lekoopornej
za pomocą ketaminy podawanej dożylnie

MIGRENA

objawy, nowoczesne metody leczenia
przezczaszkowa stymulacja magnetyczna TMS

Kod ICD-11: 8A80

Nazwa jednostki ICD-11 PL: migrena

Nazwa jednostki ICD-11 EN: migraine
Pierwotny ból głowy, występujący w większości przypadków epizodyczne. Trwające od 4 do 72 godzin napady charakteryzują się umiarkowanym lub silnym bólem głowy. Towarzyszą mu zwykle nudności, wymioty, światłowstręt i fonofobia. Czasami są poprzedzone krótkotrwałą aurą jednostronnych, w pełni odwracalnych objawów wzrokowych, czuciowych lub innych ze strony ośrodkowego układu nerwowego. W niewielkiej mniejszości przypadków ból głowy, ale niekoniecznie towarzyszące mu objawy, staje się bardzo częsty, z utratą cech epizodyczności.

Migreny często występują rodzinnie. Średnio u czterech na pięć osób cierpiących na migrenę występuje ona w rodzinie. Jeśli jedno z rodziców cierpi na migreny, prawdopodobieństwo ich wystąpienia u dziecka wynosi 50%. Jeśli migreny występowały u obojga rodziców, ryzyko wzrasta do 75%. Również w tym przypadku aż 80% osób cierpiących na migrenę ma krewnego pierwszego stopnia z tą chorobą.

Nowoczesne metody leczenia migreny obejmują przezczaszkowa stymulację magnetyczną, jako bezpieczną i nieinwazyjną metodę, która może pomóc w sytuacjach, w których odpowiednio dobrane leki nie osiągają pełnego efektu.

OBJAWY MIGRENY

 • Nawracający silny ból głowy

  Najczęściej obejmuje jedną stronę głowy, ma charakter pulsujący i nasila się przy najmniejszej aktywności fizycznej. Również częsta jest nadwrażliwość na światło i dźwięk.
 • Aura

  Często migrenowy ból głowy jest poprzedzony objawami neurologicznymi, które nazywamy aurą migrenową. Są one odwracalne i najczęściej występują przed pojawieniem się bólu głowy lub na samym jego początku. Do najczęstszych objawów aury zaliczamy: zaburzenia widzenia (np. mroczki, błyski, świeczce punkty, czy migoczący półksiężyc), drętwienie twarzy lub kończyn, zawroty głowy oraz zaburzenia mowy. Aura występuję u około 30% chorych na migrenę.
 • Powtarzalny przebieg

  Ból głowy rozwija się dość szybko i osiąga maksimum najczęściej w czasie dwóch pierwszych godzin. Może trwać od 4 do 72 godzin.
 • Objawy ponapadowe

  Objawy utrzymujące się po ustąpieniu bólu głowy. Najczęściej jest to uczucie zmęczenia, pogorszenie sprawności intelektualnej i senność.

METODY LECZENIA MIGRENY

PRZEZCZASZKOWA STYMULACJA MAGNETYCZNA - TMS

Migrena jest powszechnym zaburzeniem neurologicznym, które dotyka miliony ludzi na całym świecie. Istnieje wiele różnych metod leczenia migreny, ale niestety żadna z nich nie jest doskonała. Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (ang. transcranial magnetic stimulation - TMS) jest nowym sposobem leczenia, mającym na celu zmniejszenie częstotliwości migrenowych bóli głowy oraz ich nasilenia.

TMS jest nieinwazyjną procedurą, która wykorzystuje pole magnetyczne do stymulacji mózgu. Jest to nowoczesna metoda leczenia o udowodnionej skuteczności w wielu trudnych do leczenia zaburzeniach psychicznych i neurologicznych. W jednym z badań TMS okazał się skuteczny w zmniejszaniu częstotliwości migren o 50% u niektórych pacjentów.

TMS jest bezpieczną i dobrze tolerowaną metodą leczenia z niewielką ilością efektów ubocznych. Najczęstszym efektem ubocznym jest ból głowy, który zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku godzin lub po zastosowaniu powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o metodzie przezczaszkowej stymulacji magnetycznej, kliknij przycisk „dowiedz się więcej” lub zgłoś się na konsultację kwalifikacyjną do specjalisty doświadczonego w leczeniu metodą przezczaszkowej stymulacji magnetycznej.