MIGRENA
objawy, nowoczesne metody leczenia
przezczaszkowa stymulacja magnetyczna TMS
przezczaszkowa stymulacja magnetyczna TMS
Nazwa jednostki ICD-11 PL: migrena
Nazwa jednostki ICD-11 EN: migraine
Migreny często występują rodzinnie. Średnio u czterech na pięć osób cierpiących na migrenę występuje ona w rodzinie. Jeśli jedno z rodziców cierpi na migreny, prawdopodobieństwo ich wystąpienia u dziecka wynosi 50%. Jeśli migreny występowały u obojga rodziców, ryzyko wzrasta do 75%. Również w tym przypadku aż 80% osób cierpiących na migrenę ma krewnego pierwszego stopnia z tą chorobą.
Nowoczesne metody leczenia migreny obejmują przezczaszkowa stymulację magnetyczną, jako bezpieczną i nieinwazyjną metodę, która może pomóc w sytuacjach, w których odpowiednio dobrane leki nie osiągają pełnego efektu.
OBJAWY MIGRENY
-
Nawracający silny ból głowy
Najczęściej obejmuje jedną stronę głowy, ma charakter pulsujący i nasila się przy najmniejszej aktywności fizycznej. Również częsta jest nadwrażliwość na światło i dźwięk. -
Aura
Często migrenowy ból głowy jest poprzedzony objawami neurologicznymi, które nazywamy aurą migrenową. Są one odwracalne i najczęściej występują przed pojawieniem się bólu głowy lub na samym jego początku. Do najczęstszych objawów aury zaliczamy: zaburzenia widzenia (np. mroczki, błyski, świeczce punkty, czy migoczący półksiężyc), drętwienie twarzy lub kończyn, zawroty głowy oraz zaburzenia mowy. Aura występuję u około 30% chorych na migrenę.
-
Powtarzalny przebieg
Ból głowy rozwija się dość szybko i osiąga maksimum najczęściej w czasie dwóch pierwszych godzin. Może trwać od 4 do 72 godzin. -
Objawy ponapadowe
Objawy utrzymujące się po ustąpieniu bólu głowy. Najczęściej jest to uczucie zmęczenia, pogorszenie sprawności intelektualnej i senność.
METODY LECZENIA MIGRENY
PRZEZCZASZKOWA STYMULACJA MAGNETYCZNA - TMS
Migrena jest powszechnym zaburzeniem neurologicznym, które dotyka miliony ludzi na całym świecie. Istnieje wiele różnych metod leczenia migreny, ale niestety żadna z nich nie jest doskonała. Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (ang. transcranial magnetic stimulation - TMS) jest nowym sposobem leczenia, mającym na celu zmniejszenie częstotliwości migrenowych bóli głowy oraz ich nasilenia.
TMS jest nieinwazyjną procedurą, która wykorzystuje pole magnetyczne do stymulacji mózgu. Jest to nowoczesna metoda leczenia o udowodnionej skuteczności w wielu trudnych do leczenia zaburzeniach psychicznych i neurologicznych. W jednym z badań TMS okazał się skuteczny w zmniejszaniu częstotliwości migren o 50% u niektórych pacjentów.
TMS jest bezpieczną i dobrze tolerowaną metodą leczenia z niewielką ilością efektów ubocznych. Najczęstszym efektem ubocznym jest ból głowy, który zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku godzin lub po zastosowaniu powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o metodzie przezczaszkowej stymulacji magnetycznej, kliknij przycisk „dowiedz się więcej” lub zgłoś się na konsultację kwalifikacyjną do specjalisty doświadczonego w leczeniu metodą przezczaszkowej stymulacji magnetycznej.