Skip to main content

ZBIERACTWO
objawy, leczenie,
przezczaszkowa stymulacja magnetyczna - TMS

Kod ICD-11: 6B24

Nazwa zwyczajowa: zbieractwo

Nazwa jednostki ICD-11 PL: zaburzenie przetrzymywania rzeczy

Nazwa jednostki ICD-11 EN: hoarding disorder
Zbieractwo charakteryzuje się gromadzeniem rzeczy, co powoduje, że przestrzeń życiowa staje się zagracona do tego stopnia, że jej użytkowanie lub bezpieczeństwo jest zagrożone. Nagromadzenie występuje z powodu zarówno powtarzających się popędów lub zachowań związanych z gromadzeniem przedmiotów, jak i trudności w pozbywaniu się ich z powodu odczuwanej potrzeby zachowania przedmiotów i niepokoju związanego z ich wyrzucaniem. Jeśli pomieszczenia mieszkalne są uporządkowane, dzieje się tak tylko dzięki interwencji osób trzecich (np. członków rodziny, osób sprzątających, władz). Zachowanie może mieć charakter bierny (np. gromadzenie przychodzących ulotek lub poczty) lub czynny (np. nadmierne nabywanie darmowych, kupionych lub skradzionych przedmiotów). Objawy powodują znaczny niepokój lub znaczne upośledzenie funkcjonowania w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym, edukacyjnym, zawodowym lub w innych ważnych obszarach funkcjonowania.

GŁÓWNE OBJAWY

 • Zagracenie przestrzeni życiowej

  Gromadzenie rzeczy, które powoduje, że przestrzeń życiowa staje się zagracona do tego stopnia, że zagrożone jest jej użytkowanie lub bezpieczeństwo.
 • Gromadzenie pasywne lub aktywne

  Powtarzające się potrzeby lub zachowania związane z gromadzeniem przedmiotów, które mogą być pasywne (np. gromadzenie przychodzących ulotek lub poczty) lub aktywne (np. nadmierne zdobywanie darmowych, kupionych lub skradzionych przedmiotów).
 • Napięcie i niepokój przy próbie wyrzucenia rzeczy

  Trudności z pozbywaniem się rzeczy ze względu na odczuwaną potrzebę zachowania przedmiotów i stres związany z ich pozbywaniem się.
 • Utrudnione funkcjonowania w ważnych sferach życia

  Objawy powodują znaczny niepokój lub znaczne upośledzenie funkcjonowania w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym, edukacyjnym, zawodowym lub w innych ważnych obszarach funkcjonowania.
 • Tworzenie innych zagrożeń przez zbieractwo

  Osoby ze zbieractwem mogą doświadczać wielu przewlekłych problemów zdrowotnych, takich jak otyłość i są narażone na różne zagrożenia środowiskowe, często spowodowane ich zachowaniem, w tym zagrożenia pożarowe, urazy w wyniku upadku, skażenie gnijącą, łatwo psującą się żywnością oraz alergie spowodowane kontaktem z pyłkami kurzu i bakteriami.
 •